Přečtěte si o našem domově

Domov důchodců Ústí nad Orlicí  je tradiční domov v srdci venkovského regionu, otevřený moderním standardům, ale zachovávající a podporující mezilidské vazby, poskytující přátelskou oporu. Stáří přináší i chvíle, které nejsou lehké - a na ty u nás nebudete sami. Domov důchodců Ústí nad Orlicí je tu i pro vaše rodiče, pro vaši obec, pro vaše stáří. Jsme tu pro Vás.

Historie

Domov důchodců Ústí nad Orlicí byl postaven stavitelem Radechovským v roce 1925 za 500 000 Kč jako městský chudobinec. Protože toto vzniklé zařízení využívali spíše starší lidé a stáří doprovázejí nemoci, brzy se z chudobince stal chorobinec se 48 lůžky. V roce 1954 se chorobinec transformoval na domov důchodců a službu zde vykonávaly řádové sestry (zařízení opustily v roce 1982). K původní budově, již několikrát rozšířené, přibyla začátkem devadesátých let nová, moderní budova a celková kapacita dosáhla 144 lůžek. V roce 2005 dostalo zařízení moderní stravovací provoz, v roce 2020 byla pořízena nová vzduchotechnika.

Od svého založení sloužila nemovitost č. p. 761 na Cihlářské ulici potřebám občanů z Ústí nad Orlicí a okolí. Stovkám obyvatel Orlickoústecka dávala práci, tisícovkám seniorů pomáhala unést jejich stáří. I dnes je Domov důchodců významným zaměstnavatelem, i dnes je připraven pomáhat všem, kdo to potřebují. Tradice zavazuje.

V roce 2013 se Domov důchodců Ústí nad Orlicí stal akreditovaným vzdělávacím zařízením MPSV ČR a poskytuje akreditované vzdělávací kurzy související s oborem své činnosti.

 

 

 

 

Poloha

Domov najdete v jednom z nejkrásnějších regionů východních Čech, v plně vybaveném městě s nemocnicí, divadlem a hudební tradicí. Ústí nad Orlicí je pro stáří rozhodně dobrá adresa.

Město leží na páteřní trati, moderním koridoru, kam se z Prahy i z Brna dostanete vlakem za hodinku a půl a rychlíky tu jezdí snad každou hodinu. Protože je Ústí nad Orlicí přirozeným i správním centrem regionu, sbíhají se do něj linky autobusové dopravy i místních vlakových spojů z celého okolního území. Město nepostihla těžká průmyslová výroba ani automobilová dopravní zátěž, uchovalo si zdravé životní prostředí a zdravý patriotismus. V okruhu dvaceti kilometrů od města leží Litomyšl, Vysoké Mýto, Choceň, Brandýs nad Orlicí, Česká Třebová, Letohrad, Lanškroun.

Uspořádání

Nejsme domov postavený na zelené louce, všechny tři budovy se postupně vyvíjely.
Přesto je u nás příjemně, útulně, čisto.

Domov začíná historickou budovou A, kterou jsme upravili tak, aby splňovala moderní standard. Naproti vyrostla na začátku devadesátých let budova B, projektovaná pro moderní sociální službu. Oba ubytovací prostory propojují zastřešené chodby s centrální budovou, v níž najdete kanceláře, jídelnu, stravovací provoz a stylovou kavárničku.  

V centrální budově je umístěn vstup do celého komplexu domova. K domovu patří i zelená zákoutí s fontánou, pergolou a lavičkami. Areál je umístěn na okraji města, dobře dostupný z centra a přitom se dotýká příměstské zeleně.

 

 


Domov je bezbariérový, je vybaven osobními i lůžkovými výtahy, které zůstávají v provozu i při výpadku elektrické sítě - v takovém případě jsou poháněny proudem ze záložního dieselagregátu.

Pohyb po celém Domově, je veden uvnitř objektu, bez nutnosti přecházet mezi budovami. Za tímto účelem byly mezi jednotlivými budovami vybudovány spojovací koridory.

 

 

Zaměstnanci

Každé zařízení sociálních služeb tvoří především lidé. Uživatele si nevybíráme, zaměstnance ano. Pečlivě. O bezpečí a pohodlí 140 obyvatel domova se stará několik desítek zaměstnanců. Zkušení a pravidelně školení odborníci s vysokou kvalifikací garantují vysokou úroveň poskytovaných služeb. Pečující a obslužný personál důsledně uplatňuje citlivý a vnímavý přístup k potřebám uživatelů. Místo, kde lidé tráví stáří, by mělo mít rodinnou a domáckou atmosféru. Myslíme na to, proto děláme svoji práci především srdcem.

 

 

 

 

 • Bližší informace o službě?
  Mgr. Eva Plívová
  vedoucí sociálního úseku
  734 793 446
  Mgr. Dana Matoušková, DiS.
  sociální pracovnice
  603 566 767
  Volejte ve všední den
  od 8 do 16 hodin
  Pracovnice hodiny

Zřizovatel

DDUO na Facebooku